Hallgatói tervezésű pókhálók kiállítása az Építészkaron
A Forma és Szerkezet Specializáció negyedéves hallgatói a digitális formaalkotás eszközeivel készített installációk kiállítását nyitották meg a napokban az Építészmérnöki Karon, közölte a BME.
A diákok 3-4 fős csapatokban, egy-egy 3 méter élhosszúságú acél kockavázban tervezték és építették meg pókhálószerű, formailag izgalmas, erőtanilag korrekt, feszített szerkezeteiket.
Az installációk statikai értelemben többszörösen túlhatározott szerkezetek, amelyek végső, feszes formájukat csak akkor érik el, ha a megvalósított szerkezet pontosan megfelel a tervezett modellnek. Ez azt is jelentette, hogy a tervezett forma csak az utolsó kötél meghúzásakor, az utolsó rögzítés elhelyezésekor állt össze – rosszabb esetben csak ekkor derültek ki a hibák, pontatlanságok.
Az eseményen Ther Tamás, a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék docense és a tárgy oktatója elismerését fejezte ki a hallgatók bátorságáért és kreativitásáért. Kiemelte, hogy négy hónap alatt a tervezés első lépéseitől eljutottak a megvalósításig. A tervezési és újratervezési folyamat a részlettervek kidolgozásának befejezéséig tartott, mivel a megálmodott formák megvalósíthatósága visszahatott a kiindulási feltételekre is.
Az állandóan változó feltételeket a Rhino3D+Grasshopper nevű program segítségével kezelték, amely alkalmas a parametrikus tervezésre. Ezzel a szoftverrel határozták meg a hallgatók a tervezési paramétereket és a térbeli modellt létrehozó algoritmust is. Az így létrejött, erőtanilag helyes térbeli modellből, amelyet egy adott pillanatban „lefagyasztottak”, meghatározható volt a felületszerkezetek szabásmintája, valamint a kötélháló-szerkezetek minden egyes szakaszának pontos hossza.
A kiállítás a K épület 3. emeletén, a Rajzi és Formaismereti Tanszék K3.22 termében tekinthető meg hétfőnként 9 és 14 óra között vagy előzetes egyeztetés után.
Forrás: BME